Španělská kuchyně

Dovolená Španělsko

Na dovolené ve Španělsku natrefíte na mnoho typů kuchyně díky rozloze země a s ní spjaté odlišnosti kulturní a historické zásmažky jednotlivých regionů.

Z vod Atlantického oceánu a Středozemního moře do španělských kuchyní vplouvá přehršle ryb, škeblí a dalších mořských darů. Prakticky v kterékoli části Španělska narazíte na bramborovou omeletu tortilla de patata, paellu nebo arrozzo – různě ochucený pokrm s rýží a dle místa i rybou nebo jiným masem, zeleninou, vajíčkem. Žaludek pohladí i zdejší uzeniny (chorizo, jamón serrano), sýry (tetilla) a opečené kousky chleba s paprikou a kousky slaniny, zvané migas. Kuchyně je plná česneku, olivového oleje a zeleniny, často i brambor a rajčat. V Kastilii patří k tradičním pokrmům i česnekačka. Španělé mají v oblibě a často vaří z fazolí rozličných odrůd.

Národním nápojem Španělska je rozhodně víno. Červené z oblasti La Rioja, vynikající vína z Andalusie nebo z La Mancha, bílá a perlivá vína cava z Katalánie, k rybě lze doporučit baskické txacoli.